czarter barek (hausbootów) na Mazurach

W ostatnich latach nastąpił bardzo szybki rozwój turystyki w wodnej, w szczególności jeśli chodzi o czarter tzw. hausbootów, czyli wolnobieżnych barek motorowych.

barka na mazurach

Ten sposób spędzania urlopu na jeziorach zyskuje coraz więcej zwolenników.

Powodów jest kilka.

1. od 2010 roku można kierować barkami, nie posiadając uprawnień. Wystarczy przeszkolenie i już można wypłynąć w jezioro. Czy to dobrze, czy źle – nie oceniam. Dla jednych to rozwiązanie wspaniałe, dla innych niedopuszczalne. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

2. Barki są coraz bardziej przyjazne i coraz prostsze. Toaleta w środku, ogrzewanie, ster strumieniowy to już niemal standardowe wyposażenie takiego hausboota.

Obserwuję ten rynek od 2009 roku i wówczas to była naprawdę raczkująca forma turystyki na Mazurach. Ale zmiana przepisów oraz pieniądze unijne zrobiły swoje. Coraz więcej tego pływa po jeziorach.

Oprócz mazurskich jezior, nowe trasy żeglugowe i stanice pojawiają się również na rzekach, czego przykładem mogą być nowo powstałe bazy wokół Elbląga.

Ten kto czarterował barkę i był na takim urlopie, wie jaki to piękny czas, innych zachęcam do spróbowania. To naprawdę nie jest trudne.

Wspaniała baza wypadowa takich barek znajduje się w ośrodku wypoczynkowym – Wioska Rowerowa na Mazurach. Przyjeżdżasz, zostawiasz auto, przechodzisz szkolenie z rejsem próbnym i wypływasz w tygodniowy rejs.

A po powrocie – piękne wspomnienia, zdjęcia i super przeżycia.

Warto spróbować !